16 ינואר 2020 מאת אבי פרידמן

פוגרום נגד יהודים באומן, בוטל הקמת הקומנדו היהודי באומן

מהומות אלימות אירעו בשבת האחרונה בסמוך לציון הקדוש של רבנו נחמן מברסלב זצוק"ל, במהלך המהומות כמה עשרות גויים מקומיים תקפו יהודים שעברו ברחוב וגרמו לחלק מהם חבלות, ארבעה מתוכם פונו לבית חולים.

מדיווחים שהגיעו לאומן על המפה עולה כי האירועים האלימים התרחשו בליל שבת ובמוצאי השבת.

גורמים בקהילה היהודית שקלו תחילה להקים ארגון קומנדו יהודי שיפעל נגד האלימות של הגויים האנטישמיים, לאור העובדה שהמשטרה אינה מצליחה להגן על היהודים המתגוררים בעיירה אומן.

בקהילת ברסלב בעיירה אומן שבאוקראינה שע"י ציונו של הצדיק בראשותו רב הקהילה הרב יעקב ג'אן שליט"א מנסים בימים אלה להרגיע את הרוחות סביב האנטישמיות של חלק מהגויים המקומיים.

עסקני הקהילה והרב הגאון ר' יעקב ג'אן שליט"א נועדו השבוע עם קציני המשטרה ובכירים נוספים כשבמהלל הפגישה הגיעו למספר החלטות חשובות שירגיעו את הרוחות. יצוין, כי גם השר זאב אלקין התערב בעניין, ודחף לפגישה בין הצדדים.

לאחר הפוגרום שהיה בליל שבת האחרון באומן שבאוקראינה, והכעס ששרר בקרב העסקנים בשל אי התערבות המשטרה, תכננו העסקנים להקים "קומנדו יהודי", אך לאחר פגישה עם הקצינים, הרב ג'ן הכריע כי הקהילה תמשיך לסמוך על המשטרה האוקראינית.

גורם בכיר בקהילה אומר לאחר הפגישה כי: "המשטרה התחייבה לנו – בפעם הראשונה, כי מקרה כזה לא יחזור על עצמו, הם לא ייתנו לכך שיוכלו להרים יד על יהודי והמשטרה לא תתערב, לכן הוחלט שניתן למשטרה עוד צ'אנס אחד", לכן, לאחר שהמשטרה התחייבה לכך אין עניין בהקמת קומנדו יהודי, ואנחנו רוצים להודות לשר זאב אלקין שהתערב והבהיר לשלטונות באוקראינה שלא ייתכן שיקרה מצב כזה שיהודים מותקפים".

צילום: ברסלב לייב

Share Button

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל

css.php