21 נובמבר 2021 מאת אומן על המפה

מרגש התגלו שרידי בית כנסת של השדי חמד בחצי האי קרים

במהלך שיפוץ בית חולים בעיר בלוגורסק בחצי-האי קרים שברוסיה, גילו העובדים סממנים יהודיים בתוך מבנה בית הכנסת קרימצ'ק שנבנה באמצע המאה ה-19, שהולאם ונסגר בראשית תקופת ברית המועצות והפך למחסן, ופוצץ במהלך מלחמת העולם השנייה.

במהלך שיפוץ המקום, התגלו בשרידי חצר בית הכנסת קשת מרכזית מעוטרת וחלון עם תבליט של מגן דוד. ההיסטוריונים המקומיים היו מודעים לכך כי המקום שימש בעבר כבית הכנסת יהודי, אך לא ציפו לגלות כי נשתמרו ממנו אלמנטים אדריכליים.

מעט מאוד ידוע על תולדות בתי הכנסת באזור. לדוגמה, בעיר סימפרופול היו כ-12 בתי כנסת, אך אין כמעט תיעודים מהם. חוקרים מקומיים טוענים, כי יש סיכוי רב שבבית כנסת זה שהתגלה, התפלל גאון ישראל הנודע רבי חיים חזקיהו מדיני בעל ה'שדי חמד'.

רוב בתי הכנסת ומוסדות החינוך שהיו בחצי האי קרים, נהרסו עם כניסת כוח הצבא האדום בשלהי מלחמת העולם השנייה, והללו הפציצו את האזור כדי להחיש את הסגת הכובש הנאצי, ואף בתי הכנסת היחידים ששרדו, עדיין לא הוחזרו כולם לידי הקהילה היהודית המקומית.

עם גילוי האלמנטים היהודיים, פנו הרשויות אל רבה של חצי-האי-קרים הרב יחזקאל לאזאר, שבעצה אחת עם אביו רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, הגיע להסכם עם הממשל על שיפוץ המקום, תוך מתן כבוד לכל הסממנים היהודיים שהתגלו במקום, וכבר בוצעו התאמות בתוכנית הבנייה על מנת לשמר את האלמנטים האדריכליים שהתגלו.

צילום: מיכאיל קיזילוב.

Share Button

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל

css.php