22 יולי 2020 מאת אבי פרידמן

אוקראינה: ביטול העלייה לציון באומן אינה קשורה לאנטישמיות

הממשלה האוקראינית פרסמה השבוע מכתב בתום דיון שערכו השרים בסוגיית הקיבוץ הגדול בראש השנה בעיירה אומן שבאוקראינה על ציון רבנו הקדוש רבי נחמן מברסלב זיע"א.

במכתב מבהירה הממשלה כי ההחלטה לסגור או לפתוח את המדינה למתפללים יהודים מקורה בהכרעה רפואית בלבד ועל פי מצב התחלואה בישראל ובאוקראינה.

במכתב נאמר: משרי הממשלה האוקראינית מסכימים כי הגעתם של רבבות עולי רגל לחגוג במתכונת המסורתית אינה אפשרית. תוך התחשבות בגורמים כאלה: מצב הנוכחי בישראל; איסור קיום אירועים המוניים באוקראינה; עומס על מוסדות רפואה אוקראינים; הצורך ליצור מספר משמעותי של מקומות להתבודדות ובטיחות החיים והבריאות של אזרחי ישראל ואוקראינה; קשיים בשליטה של ​​רשויות אכיפת החוק על קיום הבידוד העצמי על ידי עולי הרגל.

יצוין כי בסוף יוני – תחילת יולי היו מספר שיחות ופגישות עם גורמים ישראלים, כולל שיחת טלפון בין הרופא הסניטרי הראשי של המדינה באוקראינה לבין מנהל המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי במשרד הבריאות הישראלי.

במהלך השיחות, הצד הישראלי אמר כי הוא שותף לחששות מהמצב האפידמיולוגי באוקראינה ובישראל ויבינו את ביטול העלייה לרגל הבינלאומית לאומן השנה. עם זאת, הוגשה בקשה להודיע את עמדתו הרשמית של הצד האוקראיני בנושא זה מראש.

יחד עם זאת, ישנם ניסיונות לפוליטיזציה של סוגיית העלייה לרגל השנה של החסידים  לאומן. בפרט, מגבלות ואיסורים בהסגר ניתנים על ידי ארגונים מסוימים כדוגמא ל"אנטישמיות" של כמה נציגי הצד האוקראיני. בהתאם, יש צורך דחוף בפיתוח עמדה ממלכתית מוסכמת והחלטה על ארגון חגיגת ראש השנה ע"י הקהילה היהודית.

צילום: אומן על המפה

Share Button

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל

css.php